Zamek Wawel został adaptowany na cytadelę Twierdzy w 1850 r. W doskonałym stanie zachowały się m.in. kaponiery – basteje i kurtyny frontu północnego i wschodniego oraz formacje kleszczowe od strony rzeki.
Kraków, ul Podzamcze
Wyremontowany fort pancerny obrony bliskiej, w którym obecnie znajduje się stadnina koni. Otoczony zielenią i dostępny do zwiedzania.
Kraków 28 skr.poczt. 87, 30-969 Kraków
Wejście od cmentarza.
Bastion III „Kleparz” (Fort kleparski) – standardowy fort reditowy z lat 1856–1859, znajdujący się przy ul. Kamiennej 2/4 w Krakowie. Jedyny zachowany w stanie niemal pierwotnym fort tego typu.
Najlepiej zachowany i jeden z najstarszych obiektów Twierdzy. Dostępny dla zwiedzających.
Skrzyżowanie ulicy Kamiennej i al. 29 Listopada w Krakowie
Fort wewnętrznego pierścienia obrony Twierdzy Kraków, zniszczony podczas budowy drogi do Nowej Huty – Alei Planu 6-letniego (obecnie Aleja Jana Pawła II). Pozostałości znajdują się na południe od Muzeum Lotnictwa Polskiego w Parku Lotników Polskich.
Fort pancerny obrony bliskiej, w dobrym stanie ogólnym. Brakuje wież pancernych, natomiast zachowała się znaczna część wyposażenia. Od 2013 r. znajduje się tam Muzeum Spraw Wojskowych z imponującą kolekcją eksponatów. Czynne w każdą niedzielę od 11:00 do 18:00. W inne dni tygodnia trzeba się umawiać.
ul. Sawiczewskich, Kraków
Duży, uniwersalny fort pancerny główny. W doskonałym stanie, zachowany jest m.in. komplet pancerzy i część wyposażenia. Po kompleksowym remoncie znacznej części obiektu i adaptacji na nowoczesne biura.
Węgrzce, gm. Zielonki, Kraków
Fort reditowy o charakterze cytadelowym, powstał w latach 1850-1856. Zachowany częściowo, wyremontowany i po znacznych wtórnych przekształceniach. Dostępny dla zwiedzających.
Al. Waszyngtona, Kraków
Fort wieżowy, tzw. Baszta Maksymiliańska z 1857. Zachowany w bardzo dobrym stanie i dostępny dla zwiedzających.
W pobliżu ul. Stawarza; nad skrzyżowaniem ul. Wielickiej i ul. Powstańców Wlkp.
Duży fort artyleryjski jednowałowy. W bardzo dobrym stanie zachowały się formy ziemne i kubatury, niestety brakuje większości wyposażenia. Fort niewyremontowany.
ul. Droga Rokadowa, Kraków
Typowy szaniec polowy o siedmiobocznym narysie. Powstał w latach 1854-1855. Posiadał klasyczną, kutą w skale fosę oraz wał ziemno-kamienny. Na wale znajdowały się wtórne poprzecznice ze schronami z kamienia i blachy falistej. W centrum znajdował się prowizoryczny budynek. Zlikwidowany przez 1909 r., osłaniał fort 2 Kościuszko od północy.
ul. V. Hoffmana, Kraków
Dzisiaj świeżo wyremontowana Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki. Pierwotnie były to koszary noszące imię arcyksięcia Rudolfa, następcy tronu, jedynego syna cesarza Franciszka Józefa I. Przed wybuchem II wojny światowej miał tu swoją siedzibę sztab Armii Kraków.